מקשב

מכון פסיכולוגי לאבחונים ולטיפול בהפרעות

קשב וריכוז והפרעות התפתחותיות נוספות

באמצעות נוירופידבק וטיפול קוגניטיבי-התנהגותי.

ממוקם בעיר מודיעין - מכבים - רעות

תיאום טלפוני - ימים א-ה 15-16 ובנוסף בימים ראשון ושני בין 10 ל- 11בבוקר.


08-6441470

לבירור פרטים וקביעת פגישת יעוץ ראשונית, צרו קשר טלפוני או במייל :

בקליניקה מתבצעים אבחונים וטיפולים בהפרעות קשב וריכוז (ADHD לסוגיו), לקויות למידה, ועוד.    הטיפול מתבצע בשיטה מבוססת טכנולוגיה מתקדמת הנקראת נוירופידבק וטיפול CBT.

מקשב © 2013. כל הזכויות שמורות | לקבלת היתר לשימוש בתכני מחקרים המופיעים באתר, למטרות לימוד בלבד, יש לפנות למייל למעלה | כל העתקה ו/או שימוש לצורך מסחרי או שלא למטרות לימודיות, אסורים בהחלט.

avi@mikshav.co.il

מקשב | אבי רבינוביץ', פסיכולוג חינוכי מומחה

אבי רבינוביץ’  -  פסיכולוג חינוכי מומחה

אבחונים פסיכולוגיים, טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) ונוירופידבק


כיצד מתבצע אבחון לצורך טיפול נוירופידבק בקליניקת מקשב

תחילה מומלץ לצור קשר ראשוני דרך האתר או טלפונית, לתאר בקצרה את הסיבה לפנייה, ולקבל ייעוץ והכוונה ראשוניים. במידה וקיים עניין להתחיל בתהליך אבחוני או טיפולי תקבע פגישה ראשונית.

פגישה ראשונית

בפגישה הראשונה נערכת שיחת אינטק עם הפונה. במידה ומדובר בילד, הפגישה בשלב זה נערכת עם הורי הילד בלבד, ובמהלכה מבוררת סיבת הפניה וכל אינפורמציה נוספת הרלוונטית לגבי הילד כגון התנהגותו בבית, במסגרות חינוך, הבנת הרקע התפתחותי ועוד. בתום הפגישה יתכן שההורים יתבקשו לסייע במילוי שאלוני דווח הספציפיים לנושא קשב וריכוז. שאלון דומה יש שיועבר גם למורה מהמסגרת החינוכית שבה שוהה הילד.  

קיום שיחה ראשונית ומילוי שאלונים הספציפיים לתלונות הפונה מתבצע גם בנוגע להפרעות אחרות בהן ניתן לטפל בשיטת הנוירופידבק. על רשימת ההפרעות והמצבים בהם ניתן להיעזר בטיפולי נוירופידבק ניתן לקרוא כאן:

מפגש ראשוני זה חיוני לשם הבנת תלונות הפונה וקשייו, דבר שיאפשר להציע בהמשך את סוג טיפול הנוירופידבק המתאים ביותר למקרה. בנוסף, המידע שנלמד בפגישה הינו חיוני לצורך מעקב אחרי התקדמות הטיפול.

שלב אבחוני

לאחר עיבוד המידע שנאסף בשיחה הראשונית, ובמידה ועולה צורך בהמשך בירור או התערבות, מוזמן הפונה לפגישה שניה בה יוצע אבחון (בנושא קשב וריכוז), או בדיקת QEEG, או מבדק ממוחשב (MOXO), או שילוב שלהם- והכל בהתאמה למקרה הספציפי. לדוגמא במידה ומדובר בילד שכבר אובחן בנושא קשב וריכוז ומטופל, או טופל בעבר תרופתית, יתכן ותוצע בדיקת QEEG  על מנת לברר את אותם מאפיינים מוחיים הספציפיים של הילד על מנת להתאים את טיפול הנוירופידבק המתאים לו ביותר. לעומת זאת במידה והילד טרם אובחן, יוצעו מספר אופציות, לדוגמא בדיקות הממוקדות לצרכי טיפול נוירופידבק, או לחילופין אבחון מקיף בנושא קשב וריכוז אשר תוצאותיו יכולים לשמש כמסמך הפניה לרופא נוירולוג או פסיכיאטר ילדים לצורך מתן טיפול תרופתי.

חשוב להבהיר ולהדגיש שטיפולי נוירופידבק יכולים (ואף מומלצים) לשמש יחד עם הטיפול התרופתי להפרעת קשב וריכוז. המטרה היא שעם טיפול יעיל והטבה בסימפטומים, ניתן יהיה להפחית את המינון בהמלצת הרופא המטפל, לעיתים עד למצב של הפסקה בטיפול התרופתי. באופן דומה, גם לגבי הפרעות אחרות, הטיפול יכול להתבצע במקביל לטיפול תרופתי.

במידה והפונה מעוניין בסדרת טיפולי נוירופידבק, יש צורך בבדיקת QEEG מקדימה המאפשרת לעמוד על דפוסי הפעילות המוחית וכך להתאים פרוטוקול טיפולי הספציפי למטופל. סוג הטיפול שיבחר תלוי בשילוב ובהתאמה בין התלונות עליהם מדווח הפונה, לבין הדגמת דפוסי פעילות מוחית ספציפיים, הידועים מהספרות המחקרית וממידע שנצבר בשטח כאופייניים להפרעה.

מכון מקשב מייחס לבדיקת ה-QEEG  חשיבות רבה על מנת להתאים את הטיפול הנכון והיעיל ביותר, על פי הסטייה מהנורמה של גלי המוח הנרשמים בבדיקה ובחינתם לאור התלונות שתיאר הפונה.

עיבוד הנתונים מבדיקת ה-QEEG  או האבחונים הנוספים שבוצעו, אורך זמן מה (כשבוע עד שבועיים), ובסיום יוזמנו הפונים לקבלת הממצאים והסבר לגביהם כולל המלצות מתאימות, כשבמידת הצורך יוצע סבב טיפולים בשיטת נוירופידבק.

טיפול נוירופידבק

סבב טיפולי נוירופידבק, אורכו ותדירות הטיפול, נקבעת בהתאם למצב הספציפי ולסוג ההפרעה וחומרתה. תדירות הטיפול נעה בין טיפול שבועי בודד לבין שלושה טיפולים שבועיים. כך למשל סבב טיפולי נוירופידבק להפרעות קשב וריכוז כולל בין 25 ל-40 טיפולים לערך, כאשר כל פגישה טיפולית אורכת 45 דקות. למרות שפעמים רבות מתחילים לראות שינוי כבר לאחר מספר פגישות, יש צורך בפגישות נוספות על מנת שהשינוי ייטמע ויתקבע.

במהלך הטיפול מתבצע מעקב מתמיד אחרי התקדמות הטיפול. תוצאות האימונים נמדדות ומוצגות לפונה, ומידי מספר פגישות יתכן שיידרש מילוי חוזר של השאלונים שניתנו במפגש הראשון, או בדיקות מעקב נוספות, כגון מבדק מוקסו  במידה והטיפול מתבצע להפרעות קשב וריכוז. ההחלטה לגבי סיום הטיפול נקבעת לפי בחינת השיפור שמתאר הפונה, במקביל למידע המתקבל מהשאלונים והמבדקים הנוספים.

אבחון קליני ובדיקה ממוקדת לצרכי טיפול

נוירופידבק


יש להבחין בין שני סוגי אבחון שהמכון מציע לגבי קשב וריכוז: הראשון אבחון קשב וריכוז שתכליתו מסמך הפניה מסודר ואינפורמטיבי לשמש בידי רופא נוירולוג או פסיכיאטר כלי עזר בהמלצה לקבלת טיפול תרופתי.

הסוג השני מתקיים לאחר שקיימת כבר אבחנה פורמלית ותכליתו קביעת תכנית טיפול נוירופידבק מתאימה. לסיכום המכון מציע:


 אבחון מקיף לצורך טיפול תרופתי

 אבחון ממוקד לצורך טיפול נוירופידבק

 טיפולי נוירופידבק

מקום אחד
לאבחון
ולטיפול