מקשב

מכון פסיכולוגי לאבחונים ולטיפול בהפרעות

קשב וריכוז והפרעות התפתחותיות נוספות

באמצעות נוירופידבק וטיפול קוגניטיבי-התנהגותי.

ממוקם בעיר מודיעין - מכבים - רעות

תיאום טלפוני - ימים א-ה 15-16 ובנוסף בימים ראשון ושני בין 10 ל- 11בבוקר.


08-6441470

לבירור פרטים וקביעת פגישת יעוץ ראשונית, צרו קשר טלפוני או במייל :

בקליניקה מתבצעים אבחונים וטיפולים בהפרעות קשב וריכוז (ADHD לסוגיו), לקויות למידה, ועוד.    הטיפול מתבצע בשיטה מבוססת טכנולוגיה מתקדמת הנקראת נוירופידבק וטיפול CBT.

מקשב © 2013. כל הזכויות שמורות | לקבלת היתר לשימוש בתכני מחקרים המופיעים באתר, למטרות לימוד בלבד, יש לפנות למייל למעלה | כל העתקה ו/או שימוש לצורך מסחרי או שלא למטרות לימודיות, אסורים בהחלט.

avi@mikshav.co.il

מקשב | אבי רבינוביץ', פסיכולוג חינוכי מומחה

אבי רבינוביץ’  -  פסיכולוג חינוכי מומחה

אבחונים פסיכולוגיים, טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) ונוירופידבק


כל המחשבות שלנו, הרגשות שעולים בנו, והתנהגותנו כרוכים בפעילות מוחית שהיא תוצר של תקשורת המתקיימת בין מיליארדי תאי מוח- נוירונים המדברים ביניהם, ומאורגנים לפי תפקודם הפונקציונלי ברשתות.

התקשורת בין רשתות הנוירונים מתבססת על העברת חומרים כימיים ביניהם, הנקראים נוירוטרנסמיטרים, וכן על הולכה של דחפים (סיגנלים) חשמליים, המתקיימת בעיקר בתוך הנוירונים עצמם, ושניתן למדדה גם מחוץ לאותם התאים. שני סוגי הפעילויות- הכימית והחשמלית- כרוכות זו בזו.

כבר בשנת 1875 גילה קנטון פעילות חשמלית מוחית במחקרים בבעלי חיים, אולם התגלית שהפעילות החשמלית המוחית יכולה להשתנות

בהתאם למצבים מוחיים שונים שייכת להנס ברגר אשר ב- 1929 פרסם רישום של גלי מוח שהקליט מעור הקרקפת. רישום הנקרא EEG (רישום גלי המוח .(Electroencephalography)

רישום ה- EEG  משמש עד היום ככלי אבחוני קליני לזיהוי פתולוגיות נוירולוגיות שונות כגון אפילפסיה או טראומות ראש. עם התפתחות המחשבים בשנות השבעים במאה הקודמת, עברו הרישומים מרישום דיו על גבי דפי נייר, לרישום ממוחשב. תוכנות חדישות מאפשרות כיום ביצוע עיבודים סטטיסטיים, והשוואת מאפייני ה-EEG  לנורמות אוכלוסיות בריאות ופתולוגיות שונות לפי גיל הנבדק. באופן זה, ניתן לאתר כל חריגה של הפעילות החשמלית המוחית מהנורמה ולאפיינה. עיבוד סטטיסטי שכזה נקרא  QEEG (רישום כמותני של ה- EEG- Quantitative Electroencephalogram).   

השימוש ב-  QEEGמאפשר כיום לזהות דפוסי פעילות חשמלית מוחית, אשר אופייניים לבעיות נוירו-התנהגותיות שונות, כגון הפרעות קשב וריכוז, הפרעות חרדה, הפרעות בקשת האוטיזם (ASD) ועוד. ישנה שאיפה כיום לקידומם של מחקרים בתחום, אשר יאפשרו בעתיד הקרוב את אבחונן של לקויות נוירו-התנהגותיות על סמך איתור של סמנים ביולוגיים, ובכך יחוללו מהפך בתחום האבחוני, שכיום עדיין בעיקר תצפיתי ונסמך על רשימת מאפיינים התנהגותיים, וכפועל יוצא מכך הינו חשוף בין השאר לטעויות הנובעות מחוסר אחידות בפרשנות הממצאים לפי אנשי מקצוע שונים.

גלי המח ורישומם
EEG : Electro-Encephalo-Gram

כיצד עובדות

שיטות טיפול המשפיעות על הפעילות החשמלית המוחית

גלי המוח הם תוצר פעילות חשמלית מתואמת של מיליארדי נוירונים המתקשרים ביניהם בין אזורים מוחיים שונים. חלקם נמצא בקליפת המוח (קורטקס), וחלקם באזורים מוחיים עמוקים יותר (תת-קורטיקליים). התקשורת בין אותן קבוצות גדולות של נוירונים מתבצעת בתזמון אופייני, אשר יוצר גל מחזורי בקצב מסוים, האופייני לתקשורת בין אותן רשתות נוירונים. לכל רשת נוירונים בעלות תפקוד מסוים קיים תדר פעילות הספציפי לה. על תדרי המוח הנפוצים ומקורם תוכלו לקרוא כאן: על גלי המוח השונים

כאשר ישנה חריגה מסוימת בדפוס הפעילות המוחית (סטייה מהנורמה של קצב מוחי מסוים), הדבר יבוא לידי ביטוי בשינויים בהתנהגות, במחשבות או ברגש. לדוגמא אם אדם נמצא במתח נפשי גדול, בדפוס ה- EEG שלו ימצאו שינויים לעומת דפוס ה-EEG של אותו האדם בתקופה אחרת של חייו בה לא סבל ממתח נפשי ניכר. על ידי שינוי בדפוס הפעילות החשמלית החורג מהנורמה שאותר אצל אותו האדם, והבאתו לדפוס חשמלי המתאים לנורמה- נוכל להשיג שיפור גם בסימפטומים הקליניים, ולהפחית את רמת החרדה שהמטופל סובל ממנה. אגב באופן דומה טיפול תרופתי להפחתת החרדה גורר אף הוא שינויים בדפוס ה-EEG באופן דומה, וזאת מאחר שהטבה שמושגת על ידי שינוי של נוירוטרנסמיטרים כרוכה בהכרח גם בשינוי של הדפוס החשמלי של אותם קבוצות נוירונים- ולהיפך.


שינוי בדפוס הפעילות החשמלית המוחית יכול להתבצע באמצעים חיצוניים שונים כגון שימוש בשדה מגנטי ממוקד ורב עצמה בסמוך לגולגולת (TMS- TransCarnial Magnetic Stimulation). זוהי שיטת טיפול חדשנית שניצנים לשימוש בה ניתן לראות בין השאר ע"י חברה ישראלית  שלמכשיר דמוי קסדה המורכבת על הראש שפיתחה, ניתן לאחרונה אישור של מנהל התרופות הפדראלי (FDA) לטיפול לדיכאון קליני ולהתמכרויות. קיימות גם שיטות טיפול מגנטו-חשמליות נוספות.

לעומת שיטות טיפול מגנטו-חשמליות אשר מופעלות על המטופל באופן חיצוני, קיימת גם שיטה אשר אותה מפעיל האדם עצמו לשינוי גלי המוח שלו עצמו בתהליך למידה הכולל משוב- שיטה זו נקראת משוב מוחי או נוירופידבק (Neurofeedback).

גילוי השיטה שייך לג'וזף קמיה אשר גילה שלאדם יש את היכולת לשלוט על גלי מוחו ולשנותם- במידה ומסופק לו משוב לגביהם. על הרקע המחקרי של השיטה ניתן לקרוא כאן:

מחקרים
מקצבי המח