מקשב

מכון פסיכולוגי לאבחונים ולטיפול בהפרעות

קשב וריכוז והפרעות התפתחותיות נוספות

באמצעות נוירופידבק וטיפול קוגניטיבי-התנהגותי.

ממוקם בעיר מודיעין - מכבים - רעות

תיאום טלפוני - ימים א-ה 15-16 ובנוסף בימים ראשון ושני בין 10 ל- 11בבוקר.


08-6441470

לבירור פרטים וקביעת פגישת יעוץ ראשונית, צרו קשר טלפוני או במייל :

בקליניקה מתבצעים אבחונים וטיפולים בהפרעות קשב וריכוז (ADHD לסוגיו), לקויות למידה, ועוד.    הטיפול מתבצע בשיטה מבוססת טכנולוגיה מתקדמת הנקראת נוירופידבק וטיפול CBT.

מקשב © 2013. כל הזכויות שמורות | לקבלת היתר לשימוש בתכני מחקרים המופיעים באתר, למטרות לימוד בלבד, יש לפנות למייל למעלה | כל העתקה ו/או שימוש לצורך מסחרי או שלא למטרות לימודיות, אסורים בהחלט.

avi@mikshav.co.il

מקשב | אבי רבינוביץ', פסיכולוג חינוכי מומחה

אבי רבינוביץ’  -  פסיכולוג חינוכי מומחה

אבחונים פסיכולוגיים, טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) ונוירופידבק


מהי בדיקת QEEG?

QEEG (אי.אי.ג'י כמותני)- היא בדיקת EEG אשר עוברת ניתוח מתמטי וסטטיסטי שתוצרו תיאור מפורט של הפעילות החשמלית המוחית. הבדיקה נותנת מדד לגבי עצמתם ופיזורם של הגלים המוחיים, אסימטריה בין ההמיספרות המוחיות, ומידת הקישוריות בין אזורים מוחיים שונים (עד כמה רגילים הם לעבוד יחד או לחוד). הבדיקה בטוחה לשימוש כאמצעי הדמיה מוחי שאינו פולשני.

- ומה ההבדל בין בדיקת EEG  המוכרת לבין בדיקת QEEG?

השלב הראשון בשתי הבדיקות הוא זהה- מבוצעת הקלטה של הפעילות החשמלית המוחית, בשימוש בכובע אלקטרודות המוצמד לעור הקרקפת. אולם הניתוח והפירוש של המידע הנאסף בבדיקה הוא שונה, והרבה יותר מפורט בבדיקת ה- QEEG- בעוד שבבדיקת EEG  רגילה נעשית סקירה ויזואלית של רישום הגלים המוחיים על ציר הזמן (מורפולוגיית הגלים), בדיקת ה-QEEG  כוללת שלבים נוספים ומעמיקים יותר של ניתוח המידע הגולמי- "ניקוי" המידע הגולמי מרעשים והפרעות שונות, במטרה לבחון רק אינפורמציה שמקורה מוחי, ולאחר מכן מיפוי כמותני שעושה שימוש באלגוריתמים ממוחשבים של עיבוד מידע לצורך אנליזה (FFT) של הגלים המוחיים, שתוצרה מידע מפורט לגבי עוצמות התדרים המוחיים, פיזורם ועוד פרמטרים.

מידע זה מושווה לבסיס נתונים הנלקח מאוכלוסייה בריאה מאותה קבוצת הגיל, וכך מקבלים מדדים המסייעים באבחונן של הפרעות קשב וריכוז וכן הפרעות התפתחותיות נוספות, פגיעות ראש ועוד מצבים שבהם ישנה חריגות נוירולוגית שבאה לידי ביטוי גם בהתנהגות.

הבדיקה חיונית להתאמת טיפול נוירופידבק ומהווה שלב מקדים הכרחי לצורך הטיפול.

בדיקת ה-QEEG המקדימה מאפשרת לעמוד על דפוסי הפעילות המוחית וכך להתאים פרוטוקול טיפולי הספציפי למטופל.

מכון מקשב מייחס לבדיקת ה-QEEG  חשיבות רבה על מנת להתאים את הטיפול הנכון והיעיל ביותר.


- כיצד הבדיקה נערכת?

בשלב הראשון בבדיקה מתבצעת סקירה ראשונית של רישום גלי המח (EEG), אשר נדגם באמצעות 19 אלקטרודות המוצמדות חיצונית לעור הקרקפת. האלקטרודות מורכבות בתוך כובע מיוחד העשוי מחומר פולימרי גמיש המושם על הראש, כאשר ג'ל מיוחד מוחדר לתוכן על מנת להבטיח מוליכות חשמלית גבוהה לצורך קליטת האותות החשמליים הקלושים שמצליחים לחדור את הרקמות השונות כולל עצם הגולגולת. ראוי להדגיש כי כובע האלקטרודות הינו נוח ובטוח לחלוטין לשימוש.

הקלטה ורישום הגלים (EEG) אורכים כעשרים דקות לערך וכוללים הקלטה עם עיניים פקוחות ובנוסף הקלטה עם עיניים סגורות. תתכן הקלטה נוספת עם מטלה קוגניטיבית כגון קריאה, חשבון או מטלת קשב מתמשך.  בשלב הבא מוסר הכובע בקלות והנבדק סיים את הבדיקה.

השלבים הבאים מתבצעים בקליניקה בה מעובד המידע באמצעים ממוחשבים ובניתוח המידע הממוחשב על פי מידע קליני קיים. שלב האבחון הראשוני עושה שימוש בתצפית במידע הרישום הגולמי של הגלים המוחיים. שלב זה הינו חשוב על מנת לעקוב אחרי מורפולוגית הגלים המוחיים ולשלול מצבים פתולוגיים כגון מוקדים אפילפטיים (במידה ויתברר חשש לכך יופנה הפונה לרופא נוירולוג עם רישום הבדיקה).

בשלב עיבוד מידע מתקדם יותר, נעשה שימוש בקליניקה בתוכנה ייעודית אשר מפיקה רישום כמותי של כל סוגי הגלים המוחיים ופרמטרים נוספים, וכך מתקבלת מפת פעילות חשמלית של האזורים המוחיים השונים. (תוצר התוכנה הוא אוסף של מפות מוחיות וטבלאות אשר מתוכן על הבודק לברור, לזהות ולסנן מידע רלוונטי). מפות ההדמיה ונתונים נוספים של הפעילות המוחית מאפשרים ביצוע של הערכה תפקודית ביחס לנורמות באוכלוסייה לפי גיל הנבדק, וביחס לדפוסי פעילות לא תקינים האופייניים ל-ADHD ולהפרעות אחרות.

הבדיקה מאפשרת אבחנה מבדלת לגבי לקויות שונות, בכללן אבחנה מבדלת בין סוגי ADHD שונים, ומכאן שהיא חיונית לשם בניית פרוטוקול טיפול נוירופידבק המתאים ספציפית לפונה. על טיפולי נוירופידבק תוכלו להמשיך ולקרוא כאן:


נוירופידבק

שלבי ביצוע בדיקת

בדיקת EEG כמותנית - QEEG


הבדיקה אפשרית החל מגיל 6 לערך שכן היא דורשת מהמטופל שיתוף פעולה, קשב להוראות, ולהישאר ישוב בכיסא כמחצית השעה. הבדיקה הינה בטוחה לחלוטין ואינה פולשנית בשום צורה.

פירוט שלבי הבדיקה:


המטופל מגיע לקליניקה לאחר שחפף את ראשו ערב הבדיקה.

כובע אלסטי ובו 19 אלקטרודות מושם על ראשו של הנבדק. שתי אלקטרודות נוספות מתחברות באמצעות קליפסים אל תנוכי האוזניים.

הנבדק מתבקש להישאר ככל יכולתו ללא ניע במשך כ-5 דקות בעוד עיניו פקוחות והוא נמצא במצב עירני אך נינוח. גלי המוח נדגמים ומוקלטים ע"י המחשב.

שהות קצרצרה ניתנת לנבדק לנוח, ולאחריה מוקלטים שוב גלי המוח למספר דקות בעוד הנבדק יושב ועיניו עצומות.


השלבים הבאים מבוצעים בקליניקה לאחר שהנבדק שב לביתו:


ניקוי המידע הגולמי מרעשים (ארטיפקטים) שונים.

הסתכלות ובחינת המידע הגולמי ומורפולוגיית הגלים.

כימות ממוחשב של המידע הגולמי.

ניתוח המידע הממוחשב והשוואתו לנורמות על פי גיל הנבדק.

פירוש הממצאים ובחינתם לאור הסוגיה שלשמה פנה הנבדק לקליניקה.

במידה ועולה צורך- בניית תוכנית טיפול בשיטת הנוירופידבק.


רישום כמותני של הפעילות
החשמלית המוחית: QEEG
Quantitative Electroencephalogram

בתמונה משמאל:

אבחון QEEG המתבצע עם כובע ניילון המכיל 19 אלקטרודות.

בטיפולי נוירופידבק נעשה שימוש באלקטרודות בודדות (בד”כ 3-4) וללא הכובע.

בתמונה למטה:

דוגמא למפה מוחית המתקבלת.