מקשב

מכון פסיכולוגי לאבחונים ולטיפול בהפרעות

קשב וריכוז והפרעות התפתחותיות נוספות

באמצעות נוירופידבק וטיפול קוגניטיבי-התנהגותי.

ממוקם בעיר מודיעין - מכבים - רעות

תיאום טלפוני - ימים א-ה 15-16 ובנוסף בימים ראשון ושני בין 10 ל- 11בבוקר.


08-6441470

לבירור פרטים וקביעת פגישת יעוץ ראשונית, צרו קשר טלפוני או במייל :

בקליניקה מתבצעים אבחונים וטיפולים בהפרעות קשב וריכוז (ADHD לסוגיו), לקויות למידה, ועוד.    הטיפול מתבצע בשיטה מבוססת טכנולוגיה מתקדמת הנקראת נוירופידבק וטיפול CBT.

מקשב © 2013. כל הזכויות שמורות | לקבלת היתר לשימוש בתכני מחקרים המופיעים באתר, למטרות לימוד בלבד, יש לפנות למייל למעלה | כל העתקה ו/או שימוש לצורך מסחרי או שלא למטרות לימודיות, אסורים בהחלט.

avi@mikshav.co.il

מקשב | אבי רבינוביץ', פסיכולוג חינוכי מומחה

אבי רבינוביץ’  -  פסיכולוג חינוכי מומחה

אבחונים פסיכולוגיים, טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) ונוירופידבק


בנובמבר 2011  קבע הארגון הפסיכולוגי האוסטרלי, ה-APS, כי: "הנוירופידבק מהווה התערבות טיפולית בטוחה ויעילה ל-ADHD, המדורגת בדרגה 5 (הגבוהה ביותר): יעיל וספציפי". הארגון מוסיף וקובע כי: "טיפולי נוירופידבק ל-ADHD  הוכחו כבעלי השפעה מתמשכת ארוכת טווח של לפחות 3-6 חודשים ", וכן: "נראה שלנוירופידבק יש השפעה דומה לשימוש בתרופות סטימולנטיות בנוגע לחוסר קשב ואימפולסיביות".

באוקטובר 2012 השיטה סווגה על ידי האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים (AAP) כטיפול ל-ADHD  אשר מבוסס ונתמך מדעית בדרגה 1 הגבוהה ביותר (מתוך 1-5)

www.aap.org/en-us/advocacy-and-policy/aap-health-initiatives/Mental-Health


נוירופידבק (משוב מוחי), היא שיטת טיפול לא תרופתית המבוססת עקרונות למידה. מטרתה שינוי בפעילות החשמלית המוחית, והבאתה למצב תקין. מחקרים הדגימו את הטיפול כיעיל ובעל השפעה מיטיבה מתמשכת לטיפול ב-ADHD ובהפרעות נוספות.

בזמן הטיפול המטופל מקבל מידע רציף- משוב- לגבי הפעילות המוחית שלו (גלי מוחו- ה-EEG), וזוכה לחיזוק חיובי בכל פעם שהוא מצליח לשלוט ולכוון את הפעילות המוחית שלו בכוון הרצוי הנקבע מראש לפי פרוטוקול הטיפול שנרשם עבורו.


שיטת הנוירופידבק מבוססת עקרונות מדעיים ותוקפה במחקרים רבים, חלק מהמאמרים העוסקים בשיטה פורסמו בז'ורנלים המובילים בעולם רפואת הילדים כגון Pediatrics.

כיצד עובדת

שיטת הנוירופידבק

המטופל יושב מול מסך מחשב ומשחק להנאתו, או צופה בסרט שבחר, בזמן ש מספר אלקטרודות מוצמדות לעור הקרקפת שלו וקולטות את גלי מוחו. האלקטרודות מחוברות למחשב אשר דוגם את גלי המוח (ה-EEG) של המטופל.

כאשר המחשב מזהה דפוס פעילות חשמלית מוחית תקין (הפרמטרים נקבעים מראש לפי פרוטוקול הטיפול הספציפי למטופל), מתוגמל המטופל באמצעות נקודות במשחק, או בכך שהתמונה של הסרט בו הוא צופה היא חלקה וללא הפרעות.

לעומת זאת, בפרקי הזמן בהם מוחו של המטופל מראה דפוס פעילות לא תקין, אשר אופייני להפרעה ממנה הוא סובל (ADHD  או אחרת), במצב זה אין המטופל זוכה לנקודות במשחק, ואין הוא מצליח להתקדם בו. במידה ובחר לצפות בסרט- בתמונה יופיעו הפרעות והיא תטושטש. ככל שדפוס הפעילות יהיה יותר סוטה מהנורמלי ומהרצוי- כך התמונה מטושטשת יותר.

בצורה שכזו לומד המטופל בהדרגה לשלוט ולעצב את פעילות מוחו בכוון הרצוי, ובמקביל הסימפטומים של ההפרעה ממנה סובל הולכים ופוחתים. כך שבטיפול למשל ב- ADHD, הילד ידווח על ידי הוריו ומוריו כקשוב יותר וגם רמת ההיפראקטיביות שלו יורדת בהתאמה. במידה וקיים טיפול תרופתי במקביל, רואים בקרב מטופלים רבים ירידה הדרגתית במינונים הנדרשים, עד למצב שבו כבר אין כלל צורך בטיפול התרופתי. עם הזמן השינוי המוחי מתקבע וההשפעה הטיפולית נשארת ארוכת טווח.

על
שיטת
הנוירופידבק
מצגת טיפול
סוגי נוירופידבק