מקשב

מכון פסיכולוגי לאבחונים ולטיפול בהפרעות

קשב וריכוז והפרעות התפתחותיות נוספות

באמצעות נוירופידבק וטיפול קוגניטיבי-התנהגותי.

ממוקם בעיר מודיעין - מכבים - רעות

תיאום טלפוני - ימים א-ה 15-16 ובנוסף בימים ראשון ושני בין 10 ל- 11בבוקר.


08-6441470

לבירור פרטים וקביעת פגישת יעוץ ראשונית, צרו קשר טלפוני או במייל :

בקליניקה מתבצעים אבחונים וטיפולים בהפרעות קשב וריכוז (ADHD לסוגיו), לקויות למידה, ועוד.    הטיפול מתבצע בשיטה מבוססת טכנולוגיה מתקדמת הנקראת נוירופידבק וטיפול CBT.

מקשב © 2013. כל הזכויות שמורות | לקבלת היתר לשימוש בתכני מחקרים המופיעים באתר, למטרות לימוד בלבד, יש לפנות למייל למעלה | כל העתקה ו/או שימוש לצורך מסחרי או שלא למטרות לימודיות, אסורים בהחלט.

avi@mikshav.co.il

מקשב | אבי רבינוביץ', פסיכולוג חינוכי מומחה

אבי רבינוביץ’  -  פסיכולוג חינוכי מומחה

אבחונים פסיכולוגיים, טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) ונוירופידבק


ומה מייחד שיטת טיפול זו?

מה שמייחד נוירופידבק זה שאתה מקבל משוב תדיר על מה שקורה בכל רגע ורגע בפעילות החשמלית אשר מפיק מוחך. בכל שליש שניה, הפעילות החשמלית המוחית שלך מושוות אל מול יעד המטרה שהוגדרה עבורך לשינוי, ואתה מקבל בהתאם לכך איתות וחיזוק כאשר עמדת ביעד, או לא זוכה לחיזוק במידה ולא עמדת ביעד שהוגדר. באופן שכזה, לאחר 30 טיפולי נוירופידבק, שבהן ניתן משוב בכל שליש שניה, אתה מקבל 200,000 הזדמנויות ללמוד!

מדובר בכמות עצומה של חזרות על אותו תהליך למידה. מדעי המוח מלמדים אותנו שכאשר מתקימות חזרות רבות של תרגול, הרשתות העצביות מעצבות עצמן מחדש. תהליך זה נקרא "פלסטיות מוחית" שכן המוח הינו כפלסטלינה הניתנת לעיצוב תדיר. אמנם, ככל שהגיל צעיר יותר, גמישות זו הינה רבה יותר, אך גם למבוגרים נותרת יכולת חשובה זו!

הנוירופידבק מושתת בדיוק על עקרון זה, ובצעדי למידה חוזרים ונשנים, מנצל את עקרון הפלסטיות המוחית לשם עיצוב מחדש של המוח, ומאפשר בכך לטפל בצורה יעילה במצבים בהם המוח מתפקד באופן בלתי יעיל כגון בהפרעות התפתחותיות שונות- הפרעות קשב וריכוז, אוטיזם ועוד.

מצגת טיפול
על
שיטת
הנוירופידבק

נוירופידבק (משוב מוחי או ביופידבק של EEG), היא שיטת טיפול מבוססת מחקר, שמטרתה שיפור התפקודים המוחיים באמצעות תרגילי אימון מוחיים מבוססי עקרונות למידה.

למרות שהשיטה עושה שימוש בטכנולוגיה מתוחכמת, הרי שהתהליך הוא פשוט, מהנה, ולא פולשני בשום צורה- מדובר באימון מוחי שבו אתה לומד לשנות את הפעילות המוחית באותה דרך בה נלמדת כל מיומנות אחרת- דרך התנסות ומשוב.

סוגי נוירופידבק

כיצד עובדת

שיטת הנוירופידבק

המטופל יושב מול מסך מחשב ומשחק להנאתו, או צופה בסרט שבחר, בזמן ש מספר אלקטרודות מוצמדות לעור הקרקפת שלו וקולטות את גלי מוחו. האלקטרודות מחוברות למחשב אשר דוגם את גלי המוח (ה-EEG) של המטופל.

כאשר המחשב מזהה דפוס פעילות חשמלית מוחית תקין (הפרמטרים נקבעים מראש לפי פרוטוקול הטיפול הספציפי למטופל), מתוגמל המטופל באמצעות נקודות במשחק, או בכך שהתמונה של הסרט בו הוא צופה היא חלקה וללא הפרעות.

לעומת זאת, בפרקי הזמן בהם מוחו של המטופל מראה דפוס פעילות לא תקין, אשר אופייני להפרעה ממנה הוא סובל (ADHD  או אחרת), במצב זה אין המטופל זוכה לנקודות במשחק, ואין הוא מצליח להתקדם בו. במידה ובחר לצפות בסרט- בתמונה יופיעו הפרעות והיא תטושטש. ככל שדפוס הפעילות יהיה יותר סוטה מהנורמלי ומהרצוי- כך התמונה מטושטשת יותר.

בצורה שכזו לומד המטופל בהדרגה לשלוט ולעצב את פעילות מוחו בכוון הרצוי, ובמקביל הסימפטומים של ההפרעה ממנה סובל הולכים ופוחתים. כך שבטיפול למשל ב- ADHD, הילד ידווח על ידי הוריו ומוריו כקשוב יותר וגם רמת ההיפראקטיביות שלו יורדת בהתאמה. במידה וקיים טיפול תרופתי במקביל, רואים בקרב מטופלים רבים ירידה הדרגתית במינונים הנדרשים, עד למצב שבו כבר אין כלל צורך בטיפול התרופתי. עם הזמן השינוי המוחי מתקבע וההשפעה הטיפולית נשארת ארוכת טווח.

במה ניתן לטפל בשיטה זו?

במחקרים נמצא שהפרעות רבות אשר הבסיס להם פסיכו-נוירולוגי, מלוות בשינויים מסוימים בתבנית הגלים המוחיים, שינויים שניתן לזהות באמצעות בדיקת EEG  מיוחדת הנקראת QEEG. לאחר שזוהו ואופיינו כדפוס חריג,  ניתן לשנותם על ידי מתן משוב למטופל, אשר לומד לעצב את גלי מוחו לדפוס נורמלי, כשבמקביל ניכרת הטבה משמעותית וארוכת טווח, בהפרעה ממנה סובל.

הפרעות קשב וריכוז על סוגיהם השונים (ADHD על סוגיו, כולל מה שבעבר נקרא ADD), הן מסוג ההפרעות הנחקרות ביותר בטיפול בשיטה, וקיימת ספרות מדעית מחקרית ענפה לגבי טיפולי נוירופידבק ב- ADHD. למתעניינים במחקרים השונים, נתן לקרוא כאן: מחקרים

הפרעות נוספות אשר ניתן לטפל בהן בשיטה הן לקויות למידה, הפרעות התפתחותיות בקשת האוטיזם (ASD), הפרעות חרדה, OCD וטיקים, וצורות מסוימות של אפילפסיה. כמו כן ישנן עבודות מחקריות ועדויות מהשטח לגבי טיפול בפגיעות ראש, התמכרויות, הפרעות שינה, דיכאון PTSD , ואף טיניטוס.

הנוירופידבק מיועד בנוסף גם לאוכלוסייה הבריאה שכן השיטה מאפשרת גם השגת שיפור ביכולות הריכוז, והבאת המוח למצב שיאי  (peak performance)למשל עבור ספורטאים מקצועיים (טיפול במשוב ביולוגי נפוץ ברפואת הספורט); עבור תלמידים וסטודנטים לפני בחינות; אנשים לפני ראיונות עבודה חשובים; מנהלים בכירים, אנשי עסקים ועוד- במצבים בהם נדרש רוגע, ריכוז וניצול היכולת המנטאלית המקסימלית.


מבין אלה, מכון מקשב מתמקד בטיפול במצבים הבאים:

o הפרעות קשב וריכוז (ADHD,ADD)

o הפרעות התנהגות (Conduct Disorder)

o לקויות למידה

o אוטיזם בתפקוד גבוה (SCD / ASD ובעבר תסמונת אספרגר ו- PDD)

o חרדות

o טיקים וטורט סינדרום

o הפרעה טורדנית כפייתית (OCD: Obsessive-Compulsive Disorder)

o נדודי שינה בקרב ילדים

o אימון למיצוי מוחי שיאי לספורטאים, תלמידים, סטודנטים ומנהלים (Peak Performance Training)


כיום שומעים על טיפולים רבים, שמוצעים כאלטרנטיבה לטיפול תרופתי - להפרעות קשב בעיקר. מה הבסיס המדעי של שיטת הנוירופידבק?

שיטת הנוירופידבק מבוססת עקרונות מדעיים ותוקפה במחקרים רבים, חלק מהמאמרים העוסקים בשיטה פורסמו בז'ורנלים המובילים בעולם רפואת הילדים כגון Pediatrics.

באוקטובר 2012 השיטה סווגה על ידי האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים (AAP) כטיפול ל-ADHD  אשר מבוסס ונתמך מדעית בדרגה 1 הגבוהה ביותר (מתוך 1-5)

http://www.aap.org/en-us/advocacy-and-policy/aap-health-initiatives/Mental-Health/Documents/CRPsychosocialInterventions.pdf.

בנובמבר 2011  קבע הארגון הפסיכולוגי האוסטרלי, ה-APS, כי: "הנוירופידבק מהווה התערבות טיפולית בטוחה ויעילה ל-ADHD, המדורגת בדרגה 5 (הגבוהה ביותר): יעיל וספציפי". הארגון מוסיף וקובע כי: "טיפולי נוירופידבק ל-ADHD  הוכחו כבעלי השפעה מתמשכת ארוכת טווח של לפחות 3-6 חודשים ", וכן: "נראה שלנוירופידבק יש השפעה דומה לשימוש בתרופות סטימולנטיות בנוגע לחוסר קשב ואימפולסיביות".

נייר העמדה מעודד מחקרים נוספים בקשר לשיטה על מנת להבין לעומק את המנגנונים שבבסיסה ועל מנת לגרום לשיפור מתמשך בשימוש בה. למעוניינים לקרוא את הנוסח המלא, ניתן לקרוא כאן:

http://www.groups.psychology.org.au/